Dominacja psychiczna to przede wszystkim wytworzenie stanów emocjonalnych i uczuciowych pomiędzy osobą dominującą , a uległą. To umiejętna gra uczuć starannie podsycana prze z osobę dominującą. Nie mówię tu o uczuciu partnerskiej miłości , ale o uczuciach i emocjach które składają się na tą relację. Są to uczucia nieprzyjemne takie jak: strach, lęk, niepokój, napięcie, obawa, ból, zniecierpliwienie, niedosyt, zdenerwowanie, złość (na samego/samą siebie), rozdrażnienie, cierpienie, tęsknota i wiele podobnych wielokrotnie odczuwane przez osobę uległa ze względu na sytuacje związane zadaniami , lub praktykami stawianymi osobie uległej, przez dominująca, a przynoszące w późniejszym efekcie uczucia przyjemne osobie uległej: ulgi, zadowolenia, spełnienia, ciepła (kiedy możesz się przytulić i podziękować, nawet miłości (często spotykana), więzi, euforii, podniecenia, itd..

Przykłady dominacji psychicznej: wyzwiska, sprowadzanie do roli mebla - human furniture, opluwanie, poniżanie, rozkazy, usługiwanie Pani, Relacja Pani-pies: prowadzanie na smyczy, jedzenie i picie z miski itp.

Również tutaj zaliczam deprywację sensoryczną polegającą na zamierzonej redukcji lub usunięciu bodźców działających na jeden lub kilka zmysłów. Do deprywacji sensorycznej wykorzystuje między innymi maskę na głowę, odcinającą wzrok i  słuch.